Najcześciej zadawane pytania (FAQ)

W jaki wieku można rozpocząć przygodę z narciarstwem?

Wielu rodziców zastanawia się kiedy można wysłać swoją pociechę na pierwsze lekcje jazdy na nartach. Odpowiedź jest jedna: im szybciej, tym lepiej. Optymalny moment z puntu widzenia rozwoju dziecka to około 4 - 5 rok życia - wtedy dziecko potrafi już komunikować z instruktorem i błyskawicznie uczyć się poprzez jego naśladowanie i zabawę.
Wiadomo, ze nie każde dziecko rozwija się tak jak jego rówieśnicy. Niektórym dzieciom idzie świetnie mając niespełna 4 lata, a innym które skończyły 5 lat jeszcze sprawia to trudność

Jak wyglądają pierwsze zajęcia dla dzieci?

Bardzo ważny jest pierwszy kontakt dziecka z nartami, ponieważ od tego zależy, czy narciarstwo stanie się jego nową pasją. Pierwsze zajęcia polegają na wprowadzeniu dziecka w świat narciarstwa przez zabawę; zapoznaniu się z nową sytuacją, sprzętem narciarskim oraz zabawami na śniegu z wykorzystaniem nart. Poziom ćwiczeń i zabaw dostosowujemy do wieku i możliwości dzieci.
Wiemy jak delikatnym "materiałem" do nauki są dzieci, dlatego nasi instruktorzy podchodzą indywidualnie do każdego z nich.
Ze strony rodziców najczęstszym błędem jest wywieranie presji przymusu jazdy na dziecku. Pamiętajcie - nigdy nic na siłę. Nie wolno zrazić młodego narciarza wprowadzając nerwową atmosferę, często spowodowaną pośpiechem.
Dlatego apelujemy do rodziców, by zawsze pojawiali się na stoku z lekkim zapasem czasu i uśmiechami na twarzach!

Czy obowiązkowy jest kask dla dzieci?

Kask jest to obowiązkowy element stroju każdego narciarza do 16 roku życia. Zapewnia komfort termiczny (dużo lepszy niż czapka) oraz chroni głowę przed urazami mechanicznymi. Powinien on być dopasowany wielkością do głowy dziecka. Za ciasny będzie uwierał w uszy a za duży będzie się obracał na głowie. Sporo kasków ma regulowaną wielkość (jak kaski rowerowe) i takie z czystym sumieniem polecamy dla Waszych dzieci.

Jak ubrać dziecko na narty?

Bielizna termoaktywna, polar, kurtka oraz spodnie:

Opiszemy tzw. minimum. Pamiętajmy, że w Karkonoszach mróz potrafi być wyjątkowo przeszywający. Tutaj zdecydowanie radzimy by ubierać zarówno siebie jak i dzieci "na cebulkę" czyli zakładając kilka warstw jedna na drugą. Zawsze lepiej zdjąć z siebie jedną warstwę kiedy zrobi się nam za gorąco, niż zmarznąć.

Warstwa pierwsza -
Tworzy właściwy mikroklimat. Dobra bielizna termoaktywna szybko odprowadza wilgoć z ciała, częściowo ją odparowując i przekazując do następnej warstwy. Warstwa pierwsza powinna dobrze przylegać do ciała.

warstwa druga- bluza polarowa termiczna i oddychająca. Zapewnia utrzymanie ciepła. W zależności od temperatury ubieramy polar o gramaturze od 100 do 300

warstwa trzecia- kurtka. Powinna chronić nasz organizm przed śneigiem, deszczem, wiatrem, mrozem i słońcem. Spełnia dwa przeciwstawne działania- od strony zewętrznej pełnić funkcję wodo i wiatroszczelną, a od wewnętrznej utrzymywać ciepło i odprowadzać wilgoć na zewnatrz. Kupując kurtkę należy sprawdzić, czy zastosowane w niej materiały spełniają poniższe kryteria:
*breathable - oddychalność. min 10.000 (spotykana jest już 40.000)
*windproof/windstopper - zabezpieczenie przed wiatrem
*waterproof - zabezpieczenie rpzed deszczem i mokrym śniegiem.
*thermolite/thinsulate 3M (30=40 gram) - utrzymanie ciepła.
Kurtka powinna posiadać wysoki kołnierz oraz wewnętrzny zapinany pas, lub ściągacz na dole.

Natomiast jeśli chodzi o spodnie to powinny spełniać kilka warunków - zabezpieczać przed przedostawaniem się śniegu do nogawek i do butów, zapewniać komfort termiczny, chronić kolana przed mechanicznymi urazami.

Jak dobrać narty?

Ich odpowiedni dobór gwarantuje mniejsze ryzoko kontuzji oraz bezpieczeństwo dziecka na stoku. Obecnie najlepszymi i jedynymi słusznymi nartami są narty Carvingowe, taka konstrukcja zdecydowanie ułatwia zainicjowanie skrętu i prowadzenie nart.
Długość powinna być mniej więcej na wysokość linii barków. Jeśli narty będą za krótkie, będzie ciężko na nich utrzymać rónowagę, natomiast za długie mogą okazać się zbyt ciężkie w prowadzeniu i będą sprawiały problem dziecku w odpowiednim ich ustawieniu. Wiązania ustawiamy pod wagę narciarza, tak by łatwo się wypięły podczas upadku. W skali na wiązaniu wartość 1 odpowiada mniej więcej 10kg, 2- 20kg itd. Dla początkujących warto zaniżyć tę wartość o około 10kg.

Jak dobrać kije?

Kijek narciarski po wbiciu w śnieg do śnieżynki powinien być takiej długości, aby ramię z przedramieniem ręki trzymającej za rękojeść tworzyły kąt prosty. W sklepie badź w wypożyczalni najlepszą metodą jest odwrócenie kijka do góry śnieżynką (talerzykiem), oparcie kija rękojeścią o podłogę

Jak dopasować buty i skarpety narciarskie?

But narciarski musi być ciepły, wygodny i dobrze trzymać stopę.
Buta najlepiej mierzyć ze skarpetą narciarską na stopie. Powinniśmy mieć ok 3-4 mm luzu z zapiętym bucie narciarskim.
Niezwykle ważną czynnością jest SUSZENIE BUTÓW po każdej jeździe na nartach. Zamoknięte buty, często pozostawione w samochodzie w minusowej temperaturze do kolejnego dnia są największą zmorą dla dzieci. Po jednym zjeździe ze stoku w takich butach stopy dziecka stają się skostniałe z zimna, zaczyna się płacz i niechęć do jazdy. Wiemy sami po sobie, że kiedy jest nam zimno to nie czerpiemy przyjemności z jazdy, dlatego uczulamy Was na tym punkcie.
Nawet jeśli nie posiadacie specjalnych grzałek do suszenia butów, to buty umożliwiają wyjęcie wkładki z plastikowej skorupy, które z powodzeniem można suszyć na grzejniku.
Ponadto przestrzegamy rodziców przed wypożyczeniem/zakupem butów, które zapinają się klamrą "od tyłu". Takie buty w znacznym stopniu utrudniają wypracowanie prawidłowej sylwetki u dziecka podczas jazdy ze względu na swoją konstrukcję.

Skarpety narciarskie powinny sięgać za wysokośc cholewy buta narciarskiego. Dedykowane skarpety można za niewielkie pieniądze kupić w sklepie sportowym. Charakteryzują się dobrą termiką, odpowiednią grubością, nie posiadają szwów i są wykonane z materiałów zaawansowanych technologicznie.

Które wybrać rękawice dla dzieci?

Rękawice chronią ręce przez zimnem i urazami mechanicznymi.
Dla dzieci polecamy rękawice dwupaczaste tzw "łapki" Charakteryzują się zdecydowanie lepszymi parametrami termicznymi w stosunku do rękawic pięciopalczastych.

Czy potrzebna jest kominiarka pod kask?

Polecamy zakładanie kominiarki pod kask. Nie powinna opadać na oczy i być za luźna. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, by była wykonana bezszwowo i jeśli zasłania nos i usta posiadała odpowiednie perforacje ułatwiające oddychanie.

Jak dopasować gogle?

Zadaniem gogli jest polepszenie widoczności w każdych warunkach pogodowych. Chronią oczy przed wiatrem słońcem i śniegiem. Dopasowujemy je do kasku tak, by nie pozostawała wolna przestrzeń nad czołem i w okolicach skroni.